Kompletna ponuda teleskopa, opreme za teleskop i astrofotografiju. Veliki izbor globusa, planetarijuma i astromedia modela. Najpoznatiji brendovi: SkyWatcher, Levenhuk, Omegon, Lacerta, Acuter, BTC, Plössl, Baader, Castell, Zoffoli, ZWO, AstroMedia.
Pogledajte našu ponudu teleskopa, odaberite model za decu, početnike ili poluprofesionalne modele, i počnite da uživate u istraživanju svemira.
Glavna funkcija teleskopa je sakupljanje svetlosti. Veća površina sakuplja više svetlosti i daje sjajniju sliku galaksija i maglina, kao i bolju razlučivost dvojnih zvezda, kuglastih skupova i detalja na planetama. Teleskop prečnika 80mm prima 1.8x više svetlosti od 60mm, a onaj od 114mm čak 3.5x više. Jednostavno - veći prečnik objektiva znači i bolji teleskop.
Zbunjuju vas oznake 60/900, 150/750, itd.? Brojke su u milimetrima, a označavaju prečnik teleskopa i njegovu žižnu daljinu (daljinu fokusa). Odnos žižne daljine i prečnika objektiva daje f-broj teleskopa - 900/60 = f/15; 750/150 = f/5. Veći f-broj obično daje oštriju sliku, kada se upoređuju teleskopi sličnog prečnika. Veći prečnik teleskopa daje sjajniju sliku i bolju razlučivost, a žižna daljina koristi nam za izračunavanje uvećanja u kombinaciji sa okularom.
Uvećanje teleskopa je funkcija okulara i ono nije merilo njegovog kvaliteta! Okulari su izmenjivi i svaki teleskop može u teoriji postići bilo koje uvećanje. U praksi, maksimalno upotrebljivo uvećanje iznosi 2x vrednosti prečnika teleskopa u milimetrima. Za 60mm teleskop to je 120x, za 102mm teleskop 200x, itd. Drugi ograničavajući faktor je turbulencija u atmosferi. Zbog turbulencija najveća korisna uvećanja su obično 200-300x. Takva uvećanje koriste se za opažanje Meseca i planeta, a magline i galaksije se retko kad posmatraju sa uvećanjima većim od 100x.
Teleskop i okular imaju svoju žižnu daljinu. Žižna daljina teleskopa, podeljena žižnom daljinom okulara, daje uvećanje. Prema tome, žižna daljina od 700mm i okular od 10mm daju uvećanje od 70x, nezavisno od prečnika objektiva teleskopa. Međutim, sa većim prečnikom slika će biti sjajnija i sa više vidljivih detalja.
Ovo je proporcionalni prikaz svetlosne moći teleskopa, koji imaju različite prečnike objektiva, odnosno količina svetlosti koju teleskop određenog prečnika može odjednom primiti. Veće je bolje!